ورود کاربر

جملات تربیتی

من امتياز مادي براي شما آرزو ننمايم ،امتياز مادي ،امتياز علمي،تجاري و صنعتي نخواهم .براي شما امتياز روحاني خواهم .يعني شما بايد از نظر اخلاقي برجسته و ممتاز باشيد

پنج تا هفت سالگی

*************

سن 5 تا 6 سالگي
1- از اسكيت، دوچرخه، سورتمه، ماشين بچه‌ها و غيره استفاده مي‌كند
2- كلمات ساده را رونويس مي‌كند
3- با بازي‌هاي دورميزي ساده سرگرم مي‌شود (بينگو، ورق، شطرنج، مينچ)
4- مي‌توان با اطمينان پول در اختيارش گذاشت
5- تنها بمدرسه مي‌رود

فعالیتهای شناختی :

كودكان كمك كردن به والدین را در خانه دوست می‌دارند؛ آن‌ها رفتارهای مستقل بروز می‌دهند.   
به كودكان اجازه دهید مسئولیت كارهایی را كه واقعاً می‌توانند انجام دهند، بپذیرند. درباره‌ی همیاری كودكان با خانواده برای‌شان كتاب بخوانید.
كودكان از خواهر برادر كوچك‌ و بچه‌های دیگر مراقبت می‌كنند.   
كودكان را به كمك كردن و كتاب خواندن برای كوچكترها تشویق كنید. آن‌ها را نسبت به خودشان كه كم‌كم به جمع افراد مستقل می‌پیوندند، آگاه كنید. دلایلی را مبنی بر این‌كه چرا مردم به امنیت نیاز دارند برای‌شان مطرح كنید.;
كودكان نسبت به موفقیت‌های خود احساس غرور می‌كنند. آن‌ها به مدرسه رفتن و آنچه كه دارند، می‌بالند.   
احساس درك ارزش‌های فردی را تقویت كنید: موفقیت‌ها را بستایید. كودكان را به مشاركت در تجربه‌های مدرسه و خانه تشویق كنید و به آن‌ها اجازه دهید از آنچه دارند حرف بزنند.
كودكان همچنان اضطراب و ترس غیرمنطقی بروز می‌دهند.   
به كودكان در چیرگی بر ترس و تشویش كمك كنید. بر این‌كه این حالت‌ها طبیعی است تاكید نمایید.
كودكان از بازی كردن در بیرون خانه و با اسباب‌بازی‌های مورد علاقه‌ی خود همچون سه‌چرخه و لوژسواری، لذت می‌برند.   
فرصت‌هایی را برای بازی، بحث درباره بازی، كتاب خواندن و نقاشی كردن در مورد بازی‌های بیرون از خانه برای كودكان فراهم آورید و داستان‌هایی را درباره‌ی بازی‌های بیرون از خانه مشخص كنید.
كودكان از گشت و گذار در محل‌های جدید و جاهای آشنا لذت می‌برند.   
برنامه‌هایی را برای رفتن به باغ‌وحش، ایستگاه آتش‌نشانی، جاهای تاریخی و مانند آن تدارك ببینید، كودكان را به بازگو كردن گردش های خانوادگی تشویق كنید.
كودكان از لباس مبدل پوشیدن، نقش‌گزاری و بازی خلاق لذت می‌برند.   
برای كودكان شرایطی فراهم آورید كه لباس مبدل بپوشند و نقش‌های مختلف را بازی كنند. داستان‌هایی كه به كار نمایش خلاق نیز می‌خورد برای آن‌ها بخوانید.

سن 6 تا 7 سالگي
1- با كارد غذا‌خوري مي تواند كره يا مربا روي نان بمالد
2- مي تواند با مداد بنويسد
3- با كمك ديگران حمام مي‌كند
4- بدون كمك ديگران به رختخواب مي‌رود

فعالیتهای شناختی :

كودكان ممكن است وقتی زیر فشار قرار می‌گیرند از والدین سرپیچی كنند؛ آن‌ها در سازش با خواهر، برادر كوچك‌تر دچار مشكل هستند.   
كودكان را در توجه به نیازهای خانوادگی حساس كنید و برای آن‌ها امكان گفت‌و‌گو و قصه‌خوانی درباره‌ی شرایط مشابه فراهم آورید. كودكان را به یافتن راه‌حل هدایت كنید.
كودكان می‌خواهند با دیگر بچه‌ها بازی كنند، اما بیشتر اصرار بر این دارند كه نفر اول باشند.   
كودكان را هم به رهبری و هم به پیروی تشویق كنید. كتاب‌هایی بخوانید كه در آن‌ها كودكان بر مسائل مشابه چیره شوند.
كودكان نسبت به همدلی و تحسین آموزگار واكنش نشان می‌دهند. آن‌ها در وفق دادن خود با خواست‌های آموزگار و جلب رضایت او تلاش می‌كنند.   
به كودكان اجازه دهید در فعالیت‌ها سهیم شوند و مورد تحسین قرار بگیرند. اظهار وجود كردن و موثر واقع شدن، به ویژه برای كودكان شش هفت ساله لذت‌بخش است.
كودكان از آرام نشستن و گوش سپردن به قصه‌هایی كه برای آن‌ها در مدرسه، خانه و یا كتابخانه خوانده می‌شود، لذت می‌برند.   
زمان‌های بیشتری را به قصه‌گویی و قصه‌خوانی اختصاص دهید.
كودكان نسبت به درست بودن و غلط بودن آراء صریح و غیرقابل تغییر دارند.   
نگرش‌ها و معیارهای رفتاری در كتاب‌ها را به بحث بگذارید.
كودكان نسبت به تفاوت‌های میان پسر و دختر كنجكاو هستند.   
از كودكان درباره‌ی تفاوت میان دختر و پسر و اندام خروج نوزاد به هنگام تولد بپرسید. كتاب‌هایی تهیه كنید كه در پاسخگویی به چنین پرسش‌هایی كمك كنند.

رفتار کودک:

کودک پنج تا شش ساله
در پنج سالگی کودک مطیع و دوست داشتنی است و مادران می‌گویند آنها در این سن ، مانند فرشتگان هستند. اما در شش سالگی درست به عکس می‌شوند. کودک شش ساله نه تنها با مادرش رقابت می‌کند بلکه در برابر دستورهای او نیز مقاومت می‌نماید. در صورتی که کودک پنج ساله سعی دارد، فعالیت خود را همگام با مادر انجام دهد، و از او الگو بگیرد. کودک شش ساله ، دوست دارد همه تقصیر را به گردن مادر اندازد و برای هر چیز ، او را سرزنش کند. شش سالگی سن احساسات شدید و غالبا متضاد است.

کودک شش ساله در حالیکه مادر خود را سخت در آغوش دارد و می‌گوید: «ترا از هر کس در دنیا بیشتر دوست دارم» و مادر نیز از حرف کودکش خوشحال می‌شود، لحظه‌ای دیگر ، درست کاری مخالف سخن خود را انجام می‌دهد و می‌گوید: «مادر از تو بدم می‌آید» و مادر در این حالت ناراحت و افسرده می‌شود. در حالی که هیچیک از دو حالت مادر ، منطقی نیست. زیرا کودک او در سنی است که احساساتی بوده و احساسش بر عقلش غلبه دارد. بنابراین سخنهای او پایه و اساسی ندارد و مادر باید بداند، اطاعت نکردن کودک در این سن جسورانه ترین کاری است که کودک برای رسیدن به رشد انجام می‌دهد.
کودک هفت ساله
در این سن کودک از همه شکایت دارد و احساس می‌کند که همه با او دشمن هستند و هر کس در هر موقعیتی می‌خواهد او را اذیت کند. اینها از خصوصیات یک کودک هفت ساله است. بسیار حساس است و همیشه جنبه‌های منفی قضایا را در نظر می‌گیرد. بنابراین همیشه رنجیده و غمگین است. کودک شش ساله یک انسان جسور و متجاوز است ولی در هفت سالگی تمایل کودک درست عکس آنست و همیشه در برخورد با مسائل غرولند کنان عقب نشینی می‌کند، از والدین خود بیشتر از همه شکایت دارد و گاهی فکر می‌کند که آنها اصلا او را دوست ندارند. حتی آنهایی که خیلی درونگرا باشند، خود را بچه سر راهی پنداشته و سپس از خانه فرار می‌کنند. والدین از تخیل یک کودک هفت ساله در حیرت می‌شوند و گاهی ناامیدیهای او را به باد تمسخر می‌گیرند که درست باید عکس این عمل را انجام دهند و با او همدردی کنند تا از این طریق حالات یاس او را از بین ببرند.

نکاتی در باب افزایش انگیزه دانش آموزان