ورود کاربر

جملات تربیتی

درخت نيكو ميوه نيكو مي آورد و درخت بد ميوه بد.

آنچه والدین و مربیان باید بدانندمسلماً داشتن یک کودک منظم و پاکیزه لذّت بخش است . با این حال در مورد اینکه چقدر کودک را تر و تمیز می خواهید و چه هنگام این انتظار را از او دارید ، منطقی باشید . هر از چند گاهی کثیف شدن ، کاملاً پذیرفتنی است و پاکیزه کردن کودک نباید به صورت یک تنبیه در آید . از طرف دیگر ، هر کودکی باید احساس غروری نسبت به بدن خودش پیدا کند و بیاموزد که چطور از آن مراقبت کند . اگر خودتان الگوی مناسبی برای کودک باشید ، به کودک کمک خواهید کرد که عادت های خوبی را در زمینۀ پاکیزگی شخصی به دست آورد و هم چنین به این نتیجه برسد که شست و شو بسیار سرگرم کننده و مسرّت بخش است

کودکان خردسال سعی می کنند که خودشان به تنهایی و بدون کمک شما ، شست و شو را انجام دهند ، ولی بیشتر آنها در سن چهار سالگی می توانند بدون نظارت شخصی دیگر ، دست خود را نیز بشویند . ولی تنها در حدود شش سالگی می توانند کاملاً به تنهایی حمام کنند . کودکان معمولاً به اندازۀ بزرگترها به پاکیزگی اهمیّت نمی دهند . ولی اگر بهداشت و پاکیزگی در سنین اوّلیه به کودکان آموزش داده شود ، به تدریج به صورت قسمتی از زندگی روزمره آنها در می آید .

راه حل های ما، در واقع پیشنهادهایی برای آموزش کودکان بسیار خردسال در زمینۀ پاکیزه کردن خودشان به همراه شماست . بدین ترتیب ، آنها به صورت طبیعی این کار را یاد می گیرند . عجله نکنید ! به کودکان نشان دهید که شست و شوی روزمره می تواند لذّت بخش باشد . اگر فکر می کنید که کودک شما فراموش کرده است صورتش را بشوید از او نپرسید که صورتش را شسته است یا نه ، فقط از او بخواهید که صورتش را بشوید چون صورتش کثیف است دقیقاً چیزی را که انتظار دارید مشخص کنید و او را با یک روش غیر انتقادی و مثبت برانگیزید . اشیاء را طوری قرار دهید که برای کودکان قابل دسترسی باشند .

از آنجائی که دستشویی خانه برای کودک بسیار بلند است ، و او نمی تواند از آن استفاده کند ، یک چهار پایۀ کوچک تهیّه کنید و هنگامی که زمان شست و شو است ، آن را بیرون بیاورید لوازم شست و شو مانند حوله و برس ناخن را طوری قرار دهید که به راحتی در دسترس کودک باشد . به او یاد دهید که چطور از آنها استفاده کند . شست و شو را با همراهی همدیگر انجام دهید و به کودک اجازه دهید که علاوه بر اینکه روی خودش تمرین می کند ، روی شما نیز تمرین کند . ( مثلاً صورت شما را هم بشوید .)

آموزش را زود شروع کنید

هنگامی که آداب توالت رفتن را به کودک می آموزید ، کاری کنید که شست و شوی دست ها بعد از توالت رفتن به صورت یک عادت ثانویه در آید .

به کودک اجازۀ انتخاب دهید

اجازه دهید که کودک خودش لوازم شست و شو را انتخاب کند تا بدین ترتیب هنگامی که از آنها استفاده می کند ، لذّت بیشتری ببرد . برای مثال کودکان نوپا حوله هایی را که عکس های فانتزی دارند و یا صابون های رنگی و خوش عطر را دوست دارند . از صابون هایی استفاده کنید که چشم را نمی سوزاند . اجازه بدهید که کودک با کف صابون بازی کند تا شست و شو برای حالت بازی پیدا کند .

پاکیزه بودن را پاداش دهید

یک جدول در حمام یا دستشویی بگذارید و پس از شستن دست قبل از غذا و بعد از توالت ، او را وادارید که در جدول علامت بگذارد . هنگامی که کودک با دست و صورت تمیز سر میز آمد ، به او لبخند بزنید و به او بگوئید که صاحب تمیزترین دست قبل از همه دسر یا غذا دریافت می کند . هنگامی که کودک در جدول نمرۀ مشخصی را به دست آورد به او اجازه دهید که دسر یا غذای خود را انتخاب کند .

کودک را هر روز بازرسی کنید

در یک بازی وانمود کنید که یک کارآگاه خصوصی هستید و بعد از اینکه کودک شست و شوی خود را تمام کرد به دقّت او را وارسی کنید . در عین حال سعی کنید این کار را برایش جالب کنید . هنگامی که کارش را خوب انجام داد ، او را شدیداً تحسین کنید و در مورد قسمت هایی از کار که نیاز به تلاش بیشتری دارد کاملاً دقیق باشیدکودکان زیر سه سال و مهدکودک

كودكان زير سه سال مهدكودكي آسيب پذيرتر هستند

يك دكتراي علوم تربيتي گفت: كودكاني كه قبل از سه سالگي وارد مهد كودك مي‌شوند در آينده آسيب‌پذيرتر از ساير افراد مي‌شوند.

دكتر شاهين ثمري، دكتراي علوم تربيتي در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، منطقه آذربايجان‌غربي با اعلام اينكه كودكاني كه قبل از سه سالگي وارد مهدكودك مي‌شوند، بيشتر دچار بيماري‌هاي رواني مي‌شوند، اظهاركرد: دلبستگي، پيوند عاطفي مستحكمي بين كودك و مراقبت‌ كننده است و اساس انطباق اجتماعي و شناختي آتي كودك است.