ورود کاربر

جملات تربیتی

شما كمانهايي هستيد كه فرزندانتان چون تير از آن رها مي گردند

ماه اول

کودک شما چگونه رشد می کند؟

ماه اول ، هفته 0

از آنجايي كه بدن نوزاد تا همين اواخر به صورت خميده درون رحم شما قرار گرفته بود، ممكن است تا مدتي بدن او خميده به نظر برسد و دستها و پاهاي او به صورت كاملا كشيده قرار نگيرند. حتي ممكن است پاهاي او كج باشند. اما نگران نباشيد؛ بدن كودك شما كم كم به صورت صاف و كشيده در خواهد امد و هنگامي كه سن او به 6 ماه برسد، بدن او كاملا صاف خواهد بود. در ضمن، تا زماني كه او به زندگي در خارج از رحم شما، كه برايش مكاني راحت و امن بوده، عادت كند، ممكن است استفاده از يك قنداق كه از جنس پتوي نرم و سبك است، برايش لذت بخش باشد! در همين سايت مي توانيد مطالب بسيار جالبي را در مورد نوزاد، مشكلات شايع و روش مقابله با آنها، نحوه رشد و تكامل و نيازهاي او پيدا كنيد.

ماه دوم


کودک شما چگونه رشد می کند؟
ماه 2، هفته 1

دوران نوزادي كودك شما پايان يافته و از اين پس كودك شما يك شيرخوار محسوب مي شود .

شايد فكر كنيد كه قبل از اين هم نوزاد شما بسيار مي خنديده، اما در بيشتر نوزادان لبخندهاي غير ارادي كه ناشي از انقباضات عضلات صورت هستند مكررا رخ مي دهد. در همه كودكان، اولين لبخند واقعي در زمان مشخصي رخ مي دهد. پس خود را براي آن لحظه اي آماده كنيد كه نوزاد شما، پاداش مراقبتهاي عاشقانه شما را با يك لبخند شاد (البته با دهاني بي دندان!) كه فقط و فقط براي شماست، مي دهد. حتي اگر شما بدترين شب خود را هم گذرانده باشيد، اين لبخند قلب شما را آب خواهد كرد .

ماه 2، هفته 2

اكنون، كودك شما براي مدت طولاني تري در طول روز بيدار است و شما مي توانيد از اين زمان براي كمك به رشد حواس او استفاده كنيد. براي او لالايي بخوانيد يا موسيقي بزنيد.

ماه سوم

کودک شما چگونه رشد می کند؟

ماه سوم ، هفته اول

اگر نوزاد شما شبها مي خوابد (5 يا 6 ساعت در بيشترين حالت) شما خيلي خوش شانس هستيد! اكثر نوزاداني كه حدود 10 هفته از تولدشان مي گذرد نيمه شبها از خواب بيدار مي شوند. اما حتي كودكاني نيز كه در طول شب نمي خوابند بايد مدت زمان نسبتا طولاني تري را به طور پيوسته در حال خواب يا بيداري بگذرانند به جاي آنكه در فاصله هاي زماني كوتاه و بطور مكرر بخوابند و بيدار شوند. احتمالا كودك شما 2 يا 4 بار در طول شبانه روز مي خوابد و حدود 10 ساعت از 24 ساعت را بيدار است. يك نكته جالب اينكه اگر كودك شما سحرخيز باشد يا اينكه تا نيمه شب بيدار بماند يا خواب طولاني يا كوتاه داشته باشد همين حالت را در تمام دوران كودكي خود حفظ خواهد كرد

ماه چهارم

کودک شما چگونه رشد می کند؟

ماه چهارم ، هفته اول

ماه پنجم

کودک شما چگونه رشد می کند؟
ماه پنجم ، هفته اول

در اين هفته كودك شما مي تواند براي چند دقيقه با دستها و پاهايش بازي كند. او علاقه دارد كه هر حركت را آنقدر تكرار كند كه از نتيجه آن مطمئن شود. آنگاه او حركت خود را كمي تغيير مي دهد تا ببيند كه آيا نتيجه هم تغيير مي كند يا نه.
ممكن است ناگهان متوجه شويد كه كودك شما در اتاق خوابش به طور عجيبي ساكت شده است و هنگامي كه به سراغ او مي رويد مي بينيد كه كودك شما (كه تا چندي پيش در هنگام بيداري لحظه به لحظه به مراقبت شما نياز داشت) خودش را در تخت خوابش سرگرم كرده است! احتمالا شما مي توانيد به خواندن مقاله ادامه بدهيد؛ شايد هم فقط فرصت كنيد كه به عناوين نگاهي بيندازيد!

ماه پنجم ، هفته دوم

ماه ششم

کودک شما چگونه رشد می کند؟
ماه ششم، هفته اول
در اين مرحله كودك شما ممكن است نشانه هاي اولين مرحله مهم در رشد عاطفي خود را بروز دهد: نگراني در برابر غريبه ها. او ممكن است با ديدن افراد غريبه ناراحت يا عصباني شود و حتي ممكن است در صورتي كه يك فرد غريبه به طور ناگهاني به او نزديك شود گريه كند.
در هنگام حضور افرادي كه براي كودك شما غريبه هستند اين نكته را در نظر داشته باشيد. پس اگر يك فرد غريبه او را بغل كرد و كودك شما ناگهان شروع به گريه كرد خجالت زده نشويد. كودك خود را پس گرفته و در آغوش بگيريد تا آرام شود. به دوستان و بستگان خود بگوييد كه با حركات آرام و نرم به كودك شما نزديك شوند.
اما از طرف ديگر نبايد از نزديك شدن افراد جديد به كودك خود جلوگيري كنيد. عادت كردن كودك شما به ديدن افراد و چهره هاي جديد براي او بسيار مفيد خواهد بود. تنها بايد به خاطر داشته باشيد كه كودك شما براي گذشتن از اين مرحله بسيار مهم از رشد خود به صبر و درك متقابل شما نياز دارد.

ماه ششم ، هفته دوم

ماه هفتم

کودک شما چگونه رشد می کند؟
ماه هفتم، هفته اول
ممكن است كودك شما استفاده از يكي از دستهايش را براي مدتي به دست ديگرش ترجيح دهد و بالعكس؛ اما شما نمي توانيد دقيقا تشخيص دهيد كه او چپ دست خواهد بود يا راست دست. اين مساله در 2 تا 3 سالگي مشخص مي شود.
سعي نكنيد بر انتخاب دست توسط كودكتان تاثير بگذاريد. راست دست يا چپ دست بودن قبل از تولد مشخص شده است! مثلا در صورتي كه او واقعا چپ دست باشد، اگر او را به استفاده از دست راست وادار كنيد ممكن است موجب گيج شدن او شود و مشكلاتي در زمينه تنظيم رابطه دست با چشم، ميزان سرعت عمل و چابكي او و همچنين افتضاح شدن دست خطش در آينده پيش بيايد!

ماه هفتم  ، هفته دوم

ماه هشتم

کودک شما چگونه رشد می کند؟
ماه هشتم ، هفته اول
در اين مرحله ممكن است هنوز به كودك خود بگوئيد كه "تلفن اسباب بازي نيست"، "جغجغه ات را به اين طرف و آن طرف پرتاب نكن" و "موهاي خواهرت را نكش"! در اين سن كودك ممكن است بخواهد اقتدار شما را با سرپيچي از دستورهاي ساده امتحان كند. او نافرمان، لجباز يا خودسر نيست، فقط كنجكاو است. در اين سن هرگز به كودك خود اين برچسب ها را نسبت ندهيد.
به خاطر داشته باشيد كه كودك فقط چيزهايي را به خاطر مي آورد كه چند لحظه پيش به او گفته ايد. در اين سن بهترين كار اين است كه فقط بگوييد: "نه" و سپس او را از انجام كارش منصرف كنيد.


ماه هشتم، هفته دوم

ماه نهم

کودک شما چگونه رشد می کند؟

ماه نهم ، هفته اول
كودك شما در اين سن سعي مي كند با تكان دادن، ضربه زدن، رها كردن يا پرتاب كردن اشيا آنها را بهتر بشناسد؛ و پس از آن اشيا را به طرف دهانش مي برد تا آنها را بهتر امتحان كند! او به تدريج مي فهمد كه شما از اشيا "استفاده" مي كنيد ( مثلا با شانه موهاي او را مرتب مي كنيد)؛ در نتيجه اگر تعداد زيادي از چيزهايي را كه او بتواند به آنها ضربه بزند، آنها را به اين طرف و آن طرف بتاباند، تكان دهد، رها كند يا باز كند، در اطراف او قرار دهيد براي او بسيار جذاب خواهد بود.
همچنين كودك شما از اسباب بازيهايي كه كاربردهاي خاصي داشته باشند (مثلا تلفن) خوشش مي آيد. اگر خود او نمي تواند گوشي تلفن را نزديك گوشش نگه دارد شما براي او اين كار را بكنيد و وانمود كنيد كه در حال صحبت با تلفن هستيد. در چند ماه آينده او استفاده صحيح از اشيا مختلف را ياد خواهد گرفت: موهايش را شانه خواهد كرد، از فنجان چاي يا شير خواهد نوشيد و با تلفن اسباب بازي اش حرف خواهد زد!

ماه دهم

کودک شما چگونه رشد می کند؟
ماه دهم ، هفته اول

در اين هفته كودك شما مرحله "يادآوري اطلاعات" را آغاز مي كند؛ البته در اين سن او فقط برخي اطلاعات خاص (مثلا اينكه اسباب بازي هايش در كجاي خانه قرار دارند) را به ياد مي آورد. همچنين او قادر خواهد بود كه كارهايي را كه هفته پيش ديده است تقليد كند.
اين مهارتها بدان معني هستند كه او "حافظه نزديك" دارد يعني مي تواند جزئيات يك تجربه خاص را كه در گذشته نزديك رخ داده است به ياد بياورد. با اين حال او هنوز هم قادر نيست كه بسياري از تجربياتش را به ياد آورد. حافظه پايدار و درازمدت در سال دوم يا سوم تولد ايجاد خواهند شد، در زماني كه او واقعا قدرت تكلم هم به دست آورده است.


ماه دهم ، هفته دوم